Cu „Regele” la atac: Viitorul își ia înapoi locul 1 de la FCSB, CFR face show cu Astra și urcă pe podium, peste Dinamo și Craiova, care termină 0-0

Ciprian Rus 20 martie 2017

După o primă etape prudentă, marcată de miză, “play-off”-ul ne-a oferit de toate în a doua sa rundă: greșeli antologice și reușite incredibile, eliminări din teren și de pe banca tehnică, multă exuberanță și încă pe atâta frustrare.

O etapă în care învingătoarele ne-au arătat încă o dată argumentele pentru care merită să se bată la titlu, iar restul trupelor ne-au demonstrat, prin nervii dezlănțuiți la finalul partidelor, cât de mult își doresc și ele să termine sus în clasamentul final. E tocmai garanția că vom avea în continuare parte de spectacol în “play-off”.

CFR Cluj – Astra 3-2

Totul a început cu primul meci al etapei, la Cluj, unde două dintre ultimele campioane ale Ligii 1 au dat ceea ce mulți consideră a fi cel mai spectaculos meci al actualei ediții de campionat.

Astra a început mai bine și putea avea nu 1-0, ci chiar 2-0 în primele 10 minute. Numai că ardelenii, odată ieșiți din proverbiala defazare, au fost singuri pe teren până în momentul în care arbitrul de margine a pregătit tabela cu prelungirile partidei.

Energia clujenilor i-a sufocat pe campioni și i-a năucit pe arbitri: după două faze suspecte de penalti și un gol anulat pe nedrept, CFR a marcat prin “under”-ul Păun, la capătul unei faze tipice pentru fotbalul fantastic jucat de băieții lui Miriuță în acest sezon. Până la pauză era deja 2-1, după reușita lui Deac, asta după ce Omrani avusese și el o bară, între timp.

Cei doi aveau să conlucreze și la golul de 3-1, după care vârful francez a scos și un penalti, ratat însă de debutantul Antal. În loc de 4-1, Săpunaru avea să facă 3-2, în minutul 89, pentru ca Fabricio să rateze golul de 3-3 după o lovitură liberă scoasă magistral de Mincă.

La finalul unui meci fabulos, Marius Șumudică, trimis în tribună încă din prima parte, a avut puterea să recunoască care e favorita lui la titlul Ligii 1: CFR Cluj.

Viitorul – FCSB 3-2

“Sper ca mâine să nu asistăm la ‘Astă seară dansăm în familie’”, trimitea același Șumudică săgeți spre Gică Hagi, la capătul meciului de la Cluj. Iar Hagi avea să îi infirme bănuielile cu vârf și îndesat, printr-o victorie categorică împotriva FCSB-ului, venită după foarte multe încercări, dar fix atunci când avea mai mare nevoie de ea.

După de Tamaș a luat roșu în primul sfert al partidei, Viitorul a dominat categoric meciul, chiar dacă golul a venit abia după reglajul fin făcut de Hagi la pauză. Convocat de Daniel Isăilă la Under 21, Coman și-a continuat recitalul din această primăvară, dublat de alte două tinere talente, Morar și Casap, care au făcut 3-0 venind de pe bancă. FCSB nu a reușit pe final decât un gol de consolare, din lovitură liberă, prin Alibec.

Spuneam în analiza startului de “play-off” că unul dintre atuurile Viitorului va fi tocmai ambiția lui Gică Hagi. Mai mult ca oricând, el pare omul numărul unu al echipei sale. E inspirat în mutări, oferă multă energie și multă încredere și a început să facă foarte bine și jocul psihologic, extrem de important în acest moment.

„Sper ca Niță să greșească, în ultimele șase meciuri el a fost cel mai bun. Sper să greșească acum, să mai avem și noi noroc”, spunea Hagi înaintea meciului cu FCSB. După o partidă în care Niță are pe conștiință două goluri, Gică a recunoscut că presiunea pusă de el și-a atins scopul.

Dinamo – CSU Craiova 0-0

Ajunse la meciul direct după două egaluri seci, Dinamo și Craiova promiteau prima victorie în “play-off”. Nu au reușit-o, iar acum se văd la 6, respectiv 7 puncte de liderul Viitorul, cu șanse tot mai mici la titlu.

Derbiul frustrărilor

“Noi jucăm fără atacanți. Așa ceva nu am văzut! Cum să dăm goluri dacă jucăm fără atacanți? A fost un rezultat extraordinar, având în vedere că am jucat în 9 oameni. Nu se poate! Atacanții anulează ce face echipa.” – Gigi Mulțescu, antrenorul Craiovei

“Nu a fost nicio surpriză. Surpriză era dacă erau toţi jucătorii pe teren. A fost înfrângere pe două greşeli de-ale lui Niţă. Ce poţi să spui când joci din minutul 17 cu un om în minus? Cine ne-a bătut? Tamaş şi Niţă, asta a fost!” – Gigi Becali, finanțator al FCSB

“Băieții au vrut, au luptat și au încercat. Asta nu le pot reproșa. Au fost multe greșeli, pase simple greșite. Ne-am bătut joc de fazele fixe. Dacă ești inspirat la faze fixe poți câștiga meciul.” – Cosmin Contra, antrenorul lui Dinamo

Ce urmează

În clasamentul Ligii 1, lider este Viitorul, cu 30 de puncte, urmată de FCSB (27), CFR Cluj (25), CSU Craiova (24), Dinamo și Astra (câte 23).

Campionatul se reia pe 1 aprilie, cu meciul CSU Craiova – CFR Cluj. Sâmbătă, 2 aprilie, e derbiul Steaua – Dinamo, pe care ambele echipe sunt obligate să îl câștige. Aflată pe ultimul loc în “play-off”, Astra își joacă ultima șansă pentru titlu chiar cu liderul Viitorul.