Etapă fierbinte în plină iarnă: Craiova și FCSB se apropie de CFR, Dinamo are șansa să treacă peste Viitorul

Ciprian Rus 17 decembrie 2017

„Un rezultat pozitiv pentru noi ar fi să nu pierdem. Nu există echipă care să fie favorită când Craiova joacă acasă, pe noul stadion”, spunea Dan Petrescu înaintea meciului de la Craiova, cu CSU. Deși CFR Cluj se afla în topul european al celor mai solide apărări înainte de finalul de an, Dan Petrescu avea motive serioase să se teamă nu doar de trupa italianului Mangia, ci și de atmosfera de pe noul „Oblemenco”.

Până la urmă, temerile lui „SuperDan” aveau să se adeverească. Energizați de publicul fanatic de la Craiova, „alb-albaștrii” i-au luat tare, încă din start, pe ardeleni, care n-au trecut de mijlocul terenului decât după minutul 20.

Până la finalul primei părți, clujenii au echilibrat meciul și au început să pună probleme, dar au luat gol la ultima fază a reprizei, culmea, după o fază fixă, specialitatea casei. Mult-lăudata apărare CFR-istă a respins prost mingea venită din corner și apoi a ieșit greșit la ofsaid. Venit din linia a doua, căpitanul Băluță a făcut 1-0, iar reacția lui Dan Petrescu la intrarea la vestiare a descris prea bine tensiunea meciului.

Până ca băieții lui Petrescu să pună în practică planul revenirii în joc, CSU a făcut 2-0, tot după o fază fixă, după ce Mitriță a pus la vinclu o lovitură liberă, profitând de plasamentul naiv al lui Arlauskis.

La 2-0, meciul s-a încins la temperatura unui veritabil derbi. Faze la limită, cartonașe peste cartonașe, o bară a Craiovei, un gol pentru CFR, roșu pentru Mitriță și un asediu total la poarta gazdelor în ultimul sfert de oră. Culmea-culmilor, echipa ponderată a lui Petrescu a încheiat anul atacând disperată, cum nu a făcut-o niciodată în 21 de etape de campionat. Dar golul nu a venit, iar CSU urcă acum la 6 puncte de CFR. Înjumătățită în „play-off”, diferența e de numai 3 puncte, iar Craiova e în cărțile luptei pentru titlu!

FCSB profită imediat de eșecul CFR-ului

Motivați de înfrângerea CFR-ului la Craiova, jucătorii FCSB-ului trebuiau să facă imposibilul ca să învingă duminică Viitorul, echipă care avea, la rându-i, propriile calcule pentru menținerea în „zona play-off”. Startul de meci, cu ocazii rapide la ambele porți, a justificat nerăbdarea ambelor echipe în a intra în iarnă cu ultimul obiectiv bifat.

Numai că, din suita de contre ale începutului de partidă, FCSB a fost cea care a ieșit în câștig: Pintilii a filtrat o minge pentru Man, iar internaționalul U21 a marcat după un dribling cu personalitate și o finalizare pe măsură, la colțul scurt, pe contre-pied-ul portarului.

La 1-0, meciul a intrat și mai tare în fibrilație, în ciuda frigului și a atmosferei anoste de pe „Arena Națională”. Gnohere s-a lăsat dus de val și l-a îmbrâncit pe Țucudean chiar sub ochii arbitrului, într-o pauză de parlamentări, și a văzut roșu direct.

De aici încolo, meciul a curs într-o singură direcție, la poarta lui Niță, pe care jucătorii Viitorului, cu Eric și Ganea în prim-plan, aveau să îl remarce în dese rânduri. Iar când internaționalul FCSB-ului nu a mai avut ce face, bara transversală s-a opus unui egal mai mult decât echitabil după o oră de joc.

Numai că, în minutul 62, în plin elan ofensiv, tinerii lui Gică Hagi au luat un gol stupid, pe o minge scăpată de Tordai, la singura fază la care „roș-albaștrii” s-au apropiat de careul advers în partea a doua. Viitorul a presat și la 2-0, dar, fără Eric, schimbat surprinzător de Hagi, n-a avut luciditatea să marcheze nici măcar un gol de consolare.

FCSB vine astfel la două puncte de CFR și poate trece pe primul loc în a doua etapă de după sărbători, când are meci direct cu Clujul pe teren propriu. Viitorul, în schimb, își complică accederea în „play-off”, iar Dinamo poate trece pe locul 5 dacă bate, luni, pe ACS Poli.