Final de infarct în derbi: FCSB egalează la ultima fază, Dinamo scapă printre degete o victorie mare. Totul rămâne deschis în lupta pentru „play-off”

Ciprian Rus 18 februarie 2018

Dinamo – FCSB e, de când lumea, genul de derbi care nu are nevoie de nici un fel de avancronică. Miza istorică transcede, oricum, orice calcule de clasament și orice argumente de context. Dar, programat în penultima etapă, meciul avea o importanță aparte, cu atât mai mult cu cât, înainte de fluierul de start, Dinamo ieșise din zona „play-off”, iar FCSB se afla la 5 puncte de CFR Cluj, liderul Ligii 1. Spectacolul din tribune, cu deja tradiționala coregrafie a suporterilor dinamoviști și cu o replică colorată, pe măsură, a fanilor FCSB, a dat și mai multă adrenalină partidei.

Drept dovadă, meciul începe fulminant, cu două curse ale lui Coman în flancul stâng al lui Dinamo. La una dintre centrări, în minutul 3, FCSB are o dublă ocazie: cap Popescu, scos de Penedo, și ratare cu poarta goală a lui Enache pe respingerea portarului dinamovist.

Superiori pe flancuri, „roș-albaștri” domină începutul de meci, dar gazdele sunt cele care deschid scorul. Torje întoarce pe toate părțile defensiva dinamovistă după o degajare slabă a lui Vlad, Nistor centrează în fața porții, portarul nu interceptează mingea, iar Pesic trimite în plasă cu poarta goală.

Băieții lui Nicolae Dică replică imediat. Coman are un șut bun din afara careului în minutul 23, iar căpitanul Florin Tănase un șut peste din interiorul careului, două minute mai târziu. Apoi, însă, jocul intră în stăpânirea jucătorilor lui Miriuță, mai concentrați și mai proaspeți decât adversarii lor, veniți după un meci intens, joi, în Europa League, împotriva lui Lazio Roma.

La pauză, Dică mută cu doi dintre oamenii-cheie ai golului de joi. Lăsați inexplicabil pe bancă, Dennis Man și Constantin Budescu intră pe teren. Budescu are, de două ori în același minut, șansa de a-și readuce echipa în joc, la două lovituri libere succesive din poziții excelente.

Scăpat bine la cealaltă poartă, Torje, la prima sa titularizare după revenirea la Dinamo, e din nou decisiv. Își pune la pământ stoperul din marcaj și trage jos, pe portar. Trădat din nou de apărarea imediată, tânărul Vlad scapă mingea în plasă.

Dar scorul nu i se poate imputa doar portarului. FCSB continuă în partea a doua seria ratărilor mari din fața porții lui Penedo, după ce Man și Coman trec amândoi pe lângă minge din poziții ideale.

Schimbările lui Dică se văd în minutul 84, când Budescu pune un exterior de mare efect direct pe fruntea lui Man, iar puștiul de la FCSB face 2-1. Budescu putea aduce chiar el egalarea, în minutul 89, cu un șut care îl remarcă pe Penedo și ridică și mai multe semne de întrebare legate de netitularizarea sa în acest meci.

La 2-1, în prelungiri, rezervele lui Dinamo sărbătoresc cu peluza, iar banca FCSB-ului pare împăcată cu scorul de pe tabelă. Dar, la un ultimul corner, Teixeira se trezește singur în fața porții și îl pedepsește pe Penedo. Un egal nesperat pentru FCSB, care a tratat cam superficial meciul, dar slăbiciunea de final a lui Dinamo face și mai interesantă ultima etapă de sezon regulat.

CFR se distanțează de FCSB, Iașiul intră în Top 6

CFR Cluj a câștigat la pas meciul cu Astra, într-un meci în care Culio a înscris primul său gol din acțiune pentru clujeni în acest sezon, iar Țucudean a marcat primul său gol în tricoul vișiniu. După egalul FCSB-ului, CFR se duce la 4 puncte în față, ceea ce înseamnă +2 în „play-off”.

CSMS Iași a învins cu 2-1 la Timișoara și are speranțe la „play-off”, mai ales în condițiile în care două dintre contracandidate, Viitorul și Botoșaniul, joacă între ele în ultimul meci al etapei 25.

Ce urmează

Etapa 26 programează două derbiuri în lupta pentru „play-off”. Viitorul joacă la Iași, în vreme ce Astra primește vizita lui Dinamo. Cealaltă echipă implicată în lupta pentru ultimele trei locuri din Top 6, FC Botoșani, are un meci mai lejer, cu Gaz Metan.