Agonie și extaz: Astra egalează de două ori pe Genk și depinde din nou de un miracol în deplasare

Ciprian Rus 16 februarie 2017

Astra – Genk 2-2 (1-1 la pauză), în prima manșă a șaisprezecimilor Europa League.

Astra termină la egalitate cu Genk, după un meci în care i-a lipsit ritmul, dar nu și forța de reacție.

Belgienii au controlat autoritar jocul – posesie de 60%! – dar, pe un teren înghețat, care predispunea la greșeli individuale, campionii României s-au văzut trădați tocmai de experiența care era, teoretic, punctul lor forte.

Belgienii, o trupă foarte bună de deplasare, marcaseră minimum două goluri și celor trei echipe pe care le întâlniseră în grupele Europa League.

Astra are nevoie acum fie de o victorie la Genk, fie de un egal cu multe goluri.

UPDATE 21:49

Astra egalează rapid, în minutul 88, printr-o lovitură de cap a lui Takayuki, la capătul unei acțiuni duse de Florea. Cu un minut mai devreme, portarul belgienilor scosese de pe linia porții mingea trimisă cu capul de Săpunaru.

UPDATE 21:42

Trossard o duce pe Genk în avantaj, în minutul 83, după o fază spectaculoasă, pornită de la o greșeală a lui Takayuki Seto.

UPDATE 21:23

Astra forțează victoria. Săpunaru iese din linia de fund și urcă la mijloc, Florea și Buș intră cu forțe proaspete pe teren, iar Budescu ratează o nouă ocazie, în minutul 63. Se anunță un final încins la Giurgiu.

UPDATE 21:10

Ocazie uriașă ratată de Astra în minutul 52 prin Teixeira, care trimite puțin pe lângă vinclu un „călcâi” al lui Niculae, la capătul celei mai spectaculoase faze a meciului!

UPDATE 20:45

Magicienii Astrei se revanșează pe finalul unei prime reprize în care nu s-au prea arătat la joc. Teixeira face o preluare magistrală la 20 de metri, se abține de la un călcâi inutil către Budescu, pe care îl găsește o secundă mai târziu cu o pasă filtrată, pe care decarul Astrei o catapultează la vinclul colțului scurt.

UPDATE 20:30

Belgienii profită de câteva greșeli în lanț ale apărării noastre, la o fază care nu anunța mai nimic, și marchează, cu poarta goală, în minutul 24, prin fundașul dreapta Castagne.

UPDATE 20:20

Astra e mai periculoasă în startul partidei, dar Marius Niculae nu reușește să profite de greșeala de portar din minutul 4 pentru a intercepta și a trimite spre poartă.

10 minute mai târziu are loc cea mai controversată fază a primei reprize, un posibil penalti al lui Uronen la Budescu, care i-a luat fața finlandezului la marginea carului de 16 metri.

Încet, încet, Astra începe să se apere cu cinci oameni pe linia de fund, iar tinerii jucători ai lui Genk preiau complet controlul jocului, cu spectaculoșii Trossard și Pozuelo la pupitru.

ARTICOL INIȚIAL:

Astra și Genk se întâlnesc pentru prima oară în istoria lor, în faza cea mai avansată a cupelor europene în care au ajuns vreodată. Pentru duelul din șaisprezecimile Europa League, antrenorul campioanei României, Marius Șumudică, a avut la dispoziție cel mai bun 11: Lung Jr. – Al. Stan, Săpunaru, Geraldo, Fabricio, J. Morais – Al. Ioniţă II, Takayuki, Teixeira, Budescu – D. Niculae.

La belgieni, singura surpriză este prezența din start a vedetei Pozuelo, care s-a accidentat în ultima etapă de campionat și se vorbea că va fi menajat. În aceste condiții, Genk a început cu Ryan – Castagne, Brabec, Colley, Uronen – Kumordzi, Heynen – Schrijvers, Pozuelo, Trossard și Samata.