Campioana turului: CFR Cluj o învinge convingător pe Astra, nu poate pierde locul 1 la jumătatea sezonului regulat

Ciprian Rus 26 septembrie 2017

Abia s-a încheiat etapa a 12-a, mai este de jucat încă o rundă până la finele turului de campionat, dar victoria reconfortantă (3-2) a CFR-ului la Astra, una dintre revelațiile startului de sezon, ne forțează să avansăm concluziile.

Cu patru puncte în fața FCSB-ului, care a scăpat cu viață din încleștarea de weekend cu Dinamo, clujenii își adjudecă deja titlul neoficial de campioni ai turului. Asta cu atât mai mult cu cât, în ultima etapă a primei părți din sezonul regulat, CFR o va întâlni la Cluj pe ultima clasată, Juventus București.

Calculele lui Dan

Când și-a făcut calculele pentru varianta unui egal cu FCSB la Cluj, Dan Petrescu știa clar că acest rezultat îl ajută doar cu o condiție: ca „roș-albaștrii” să se împiedice cu Dinamo, iar dacă nu ca elevii săi să ia toate cele 3 puncte din deplasarea complicată cu Astra Giurgiu.

Noua echipă desenată de Eddy Iordănescu după vânzările masive de jucători ale lui Ioan Nicolae din ultimul a arătat surprizător de bine în acest start de sezon și se afla pe poziție de podium înaintea ultimei etape. Victoria FCSB la Dinamo punea, astfel, și mai  multă presiune pe trupa lui Dan Petrescu în deplasarea de luni de la Giurgiu.

Forță de pe bancă

Deac, Culio și compania au rezolvat repede meciul, cu un gol în minutul 3, după o pasă pe cinste a lui Nistor și o demarcare și finalizare care au amintit de perioada petrecută de Ibrahima Balde prin La Liga.

La 1-0, chiar și în meciurile în care avea om în plus, Dan Petrescu ne-a obișnuit cu un joc ermetic, de așteptare. Nu a fost cazul și la Giurgiu, unde CFR a controlat autoritar jocul și putea să marcheze alte două goluri până la bara gazdelor din ultimul minut al primei reprize.

Fără Vinicius, Camora, Nouvier, Omrani și Vera (titulari obișnuiți în primele etape, absenți luni din varii motive), CFR a arătat parcă mai puternică decât oricând, semn că „vișiniii” au nu doar un prim 11, ci și o bancă de rezerve care face față concurenței cu lotul bine garnisit al celor de la FCSB.

După pauză, Culio și Deac au ieșit la rampă pentru un nou gol spectaculos. CFR nu a tremurat nici după ce Manea și-a dat autogol, nici în prelungirile meciului, când Ioniță a redus din diferența instalată pe tabelă după o nouă reușită clujeană, o bombă a lui Djokovic din pasa lui Deac.

D’ale noastre

Consistența jocului de atac al CFR-ului la Giurgiu i-a oferit lui Dan Petrescu câteva săgeți pentru rivalii din tabăra FCSB-istă.

„Sunt siderat să văd cum Dan Petrescu poate să spună că echipa lui nu a primit goluri pe contrataac. Păi cum să ia gol pe contraatac, când el stă cu fundul în poartă, când nu atacă?” – Mihai Stoica, oficial FCSB

„Asta este, alții joacă și dau un gol sau niciunul. Iar noi nu jucăm și dăm trei goluri. Ăsta-i fotbalul!” – Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

Noile calcule ale lui Dan

Cu patru puncte în plus după aproape jumătate de sezon regulat, antrenorul celor din Gruia e obsedat să conserve acest avans în fața echipei lui Gigi Becali. Dar se gândește cu amar la faptul că eventualul avantaj se va înjumătăți. Sigur că e prea devreme pentru astfel de calcule, însă faptul că Petrescu se gândește deja la ele e încă o dovadă a motivației lui pentru a câștiga titlul încă din primul an după revenirea în Liga 1.

„Nu mi se pare corect să se înjumătăţească punctele. Da, îmi place să fie <play-off> şi <play-out>, dar fiecare echipă să rămână cu punctele avute. Aşa e normal. Dacă s-ar face asta în Italia, Germania sau Anglia ar râde toată lumea. Adică tu munceşti, faci puncte şi vin alţii şi ţi le înjumătăţesc. Mi se pare incredibil, dar acceptăm.” – Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

Lupta pentru „play-off”

Cu pași greșiți acasă în ultima etapă, CSU Craiova și Astra pierd teren în fața FCSB-ului și CFR-ului. Profită Botoșaniul, care mai bifează o victorie de palmares, 1-0 cu campioana Viitorul și e pe locul 3, la egalitate de puncte cu echipa olteană.

Fără victorie în ultimele trei etape, ACS Poli Timișoara ar putea ceda ultima poziție de „play-off” lui Dinamo, în caz că „alb-roșii” vor bate, într-un meci restant de pe vremea „furtunii” primăriței Gabrielea Firea, pe fosta echipă a antrenorului său, Vasile Miriuță.

Aflată abia pe locul 10, alternând victoriile cu înfrângerile, echipa campioană va avea de tras serios pentru a prinde Top 6 la finele sezonului regulat, în condițiile în care are în față echipe aricioase precum FC Voluntari, Timișoara sau Poli Iași.

Nimic nou pe frontul de „sud”

În subsolul clasamentului, avem echipe cu 10 puncte sau mai puțin obținute în 12 etape. Mai e o rundă din tur, dar toate au meciuri grele și e foarte puțin probabil ca vreuna să ia toate cele 3 puncte puse în joc.

Concordia a tras o gură de aer proaspăt după victoria cu Sepsi, în vreme ce codașele Juventus și Gaz Metan și-au împărțit punctele după un meci de 1-1. Dacă „play-off”-ul se anunță de pe acum interesant și în acest sezon, în zona de „play-out” ne așteaptă un chin groaznic, în care vor fi antrenate și echipele decente care nu vor prinde Top 6.