Când suporterii dau culoare fotbalului. Dinamo se ridică pe valul de entuziasm al fanilor ei și câștigă derbiul cu Steaua

Ciprian Rus 30 noiembrie 2016

Negru și alb au fost, într-o premieră în istoria marelui derbi fotbalistic al României, culorile celor două formații la meciul dintre Dinamo și Steaua. Obișnuiți cu albul, dinamoviștii au optat pentru negru, în vreme ce vicecampionii au fost obligați la echipamentul de rezervă, alb.

Cu alb-negrul pe teren, tribunele de la “Arena Națională” au fost cele care au dat culoare partidei. Suporterii gazdelor, dinamoviștii, au fost autorii unei coregrafii în premieră mondială, combinație de efecte 3D cu proiecții video pe o scenă butaforică. Probabil cea mai spectaculoasă coregrafie pusă în scenă vreodată pe un stadion din România!

Realizarea galeriei dinamoviste – în linie cu creativitatea cu care ne-a obișnuit deja – e cu atât mai lăudabilă cu cât vine într-un sezon în care Dinamo nu a arătat mare lucru pe teren și după mai mulți ani fără rezultate remarcabile ale echipei. Un exemplu în plus că fotbalul românesc se poate ridica și prin emoția tribunei.

Meciul

Desfășurarea de forțe a Peluzei “Cătălin Hâldan” a întârziat cu vreun sfert de oră începutul partidei, lucru care i-a enervat vizibil pe oficialii steliști. Probabil și pe jucătorii în alb, care s-au grăbit să pună în pericol poarta lui Penedo încă de la prima fază. Nu era decât secunda 8 (record absolut în fotbalul românesc!), când portarul gazdelor l-a pus la pământ, în careu, pe De Amorim, și Steaua conducea încă din start după transformarea lui Boldrin.

Greașeala de început și de începători le-a înnodat ghetele “câinilor negri”, care n-au jucat nimic vreme de mai bine de jumătate de oră. În tot acest timp, Steaua a avut câteva faze bine lucrate și cel puțin o situație în care putea primi un nou penalti.

Inexistenți la construcție, băieții lui Andone au pus, în schimb, probleme la fazele fixe, executate mereu surprizător. Dintr-o asemenea ocazie a ieșit golul egalării, după un 11 metri dictat la un fault stupid al lui Pintilii (abia intrat în joc) asupra lui Busuladzici. Golul lui Hanca le-a dat curaj gazdelor, care au mai înscris o dată până la pauză, prin Nedelcearu, tot după o fază fixă.

În minutul 57, Nemec a profitat de o mare eroare în apărarea Stelei și a marcat din nou: trei goluri încasate de către cea mai bună apărare din campionat fără ca Dinamo să fi jucat mare lucru în atac. După aproape o jumătate de oră de chin, Steaua a ratat ocazia de a reveni în joc în minutul 81, când Boldrin a irosit o pasă ideală a lui De Amorim, iar meciul s-a terminat 3-1 pentru Dinamo.

Calcule pentru “play-off”

Victoria în fața Stelei o duce pe Dinamo la doar 5 puncte de lider, diferență care, după înjumătățirea punctelor în “play-off”, s-ar reduce la doar 2 puncte. Există șanse bune ca, la cum se joacă în ultimele etape în Liga 1, cele șase echipe care vor lupta pentru titlu să intre în “play-off” despărțite de nu mai mult de 3 puncte, ceea ce ar înseamna un final de sezon amețitor.

Numărul etapei: 56

După 3-1 pe “Arena Națională”, Dinamo o egalează pe Steaua la numărul victoriilor “all time” în toate competițiile, 56 la 56. Meciul de aseară a fost episodul 166 din istoria duelurilor directe Dinamo – Steaua.

Marea Unire, sărbătorită în avans

Imediat după ce și-a strâns coregrafia, galeria lui Dinamo a intonat pe “Arena Națională”, cu o zi înainte de 1 Decembrie, binecunoscutul cântec patriotic “Treceți batalioane române Carpații”, unul dintre marșurile asociate campaniei militare din Primul Război Mondial, care a dus la câștigarea Ardealui și la Marea Unire din 1918.

De asemenea, pe final de meci, stadionul a intonat imnul național, “Deșteaptă-te, române!”.

Ce a fost, ce urmează

În celelalte meciuri de până acum ale etapei a 18-a, ASA Târgu Mureș – Chiajna 1-2, Viitorul – CSMS Iași 1-0 și CSU Craiova – Gaz Metan 0-0. Joi se vor disputa meciurile Pandurii – FC Voluntari și Astra Giurgiu – CFR Cluj, meciuri interesante între patru dintre cele șase echipe care se bat pentru ultimele două locuri care duc în “play-off”.