Ce reușită! Echipa masculină de sabie a câștigat aurul la etapa de cupă mondială de la Varșovia. A fost victoria nervilor tari

Ancuța Iosif 26 februarie 2017

Echipa masculină de sabie a României a adus încă un motiv de bucurie familiei scrimei prin aurul abia câștigat duminică seară în etapa de Cupă Mondială de la Varșovia.

Tiberiu Dolniceanu, Badea Alin, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur, discipolii noului antrenor Florin Zalomir, ne-au ținut cu sufletul la gură până-n ultimul moment al finalei, când s-au strecurat, 45-44, pe lângă echipa Italiei. În semifinală, sabrerii români au trecut de Ungaria, care a încheiat concursul pe locul patru.

Aurul pesemne că vine și ca revanșă pentru piedica pe care Aron Szilagy, primul sabrer al ungurilor i-a pus-o lui Dolniceanu în sferturile de la Jocurile Olimpice de la Rio, la individuale, lăsându-l în urmă după un 15-10 bulversant. Desigur, individualele diferă de probele pe echipe (care la sabie n-au făcut parte din programul JO 2016), aici vorbim clar de un efort colectiv intens, însă ceva din expresia victorioasă a lui Tiberiu ne-a reamintit de Brazilia, de toate confruntările dintre cei doi.

La Rio, aventura lui Tiberiu s-a terminat prea brusc, în sferturile de finală. Acolo, Dolniceanu s-a ținut scai de ungurul Aron Szilagy (cel care avea să-și apere până la urmă titlul olimpic câștigat în 2012) până la 10-10, a apucat să se bucure pentru tușa 11, numai că arbitrii au analizat filmarea și au întors punctul. De acolo, mojo-ul lui Tiberiu s-a stricat, nu i-a mai intrat niciun atac, iar Aron a scăpat victorios.

Acum, însă, România lui Tiberiu a trecut de Ungaria lui Aron absolut dramatic, cu 45-44. Și apoi, ca și cum emoțiile din semifinală n-ar fi fost de ajuns, a urmat o finală epuizantă cu Italia. Un nou 45-44 pentru echipa României după ce Dolniceanu l-a învins pe Luca Curatoli și deja fugim cu gândul (senin) și cu suflet la gură spre Tokyo 2020.

*

În concursul individual, sabrerii români s-au clasat pe următoarele poziții: Iulian Teodosiu (CS Dinamo) – locul 20, Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo) – locul 34, Mădălin Bucur (CS Dinamo) – locul 53, Alin Badea (CSA Steaua) – locul 55, Dragoș Sîrbu (CS Dinamo) – locul 94, Sorin Eftimie (CS Dinamo) – locul 137, George Iancu (CSA Steaua) – locul 143. (Au participat 175 de sportivi.)

Următoarea etapă de Cupă Mondială de sabie va fi Grand Prix-ul de la Seul (Coreea de Sud), din perioada 31 martie – 1 aprilie.