FCSB calcă pe urmele Stelei, face istorie și se califică în primăvara europeană după 1-1 cu Hapoel Beer-Sheva

Ciprian Rus 3 noiembrie 2017

Doar istoria – în nici un caz orgoliul – îi lipsește echipei lui Gigi Becali pentru ca FCSB să se suprapună peste Steaua, formația pe al cărei palmares și-a clădit proiectul cel mai mare finanțator din fotbalul românesc.

Dar, în timp ce povestea legitimității tranziției dintre Steaua și FCSB e încă vie în fotbalul românesc, proiectul lui Gigi Becali face pași mari în Europa, acolo unde s-a consacrat echipa lui Marius Lăcătuș și Gabi Balint, două dintre legendele care nu se simt reprezentate de noua entitate „roș-albastră”.

Cu Nicolae Dică pe bancă, unul dintre artizanii ultimelor mari succese europene ale Stelei, FCSB ajunge la al patrulea meci fără înfrângere în grupele Europa League și își validează prezența în primăvara europeană, o bornă de prestigiu pentru echipele românești în ultimul deceniu.

După trei victorii în trei meciuri, FCSB a intrat în avantaj cu israelienii de la Hapoel în minutul 31, când internaționalul de tineret Florinel Coman (ex-Viitorul) a profitat de o eroare monumentală a oaspeților.

Hapoel a egalat încă înainte de pauză, după ce Sahar a marcat din careul mic, la o fază care nu anunța mare lucru.

2

Imediat după reluare, Constantin Budescu a avut victoria în bocanc, dar mingea trimisă de el spre poartă a fost respinsă de pe linia de fund, cu mâna, de un adversar. În loc de 2-1 și cartonaș roșu, arbitrii au lăsat jocul liber, iar singurul moment major al finalului de meci a fost retragerea, cu lacrimi în ochi, a lui Denis Alibec, admonestat de public după ieșirile nesportive din ultima vreme.

Lacrimile lui Denis s-au întâlnit, după minutul 90, cu veselia patronului, care se visează deja în fazele finale ale Europa League.

„Sunt supermulțumit! Am avut și 11 metri, dar nu mai contează. Egalul este ca o victorie. Dică are misiunea lui. Trebuie să îmbine lucrurile, astfel încât să joace și cei tineri, și cei odihniți. Nu vedeți ce antrenor geniu am? În primăvara europeană ne putem descurca cu orice adversar, dar mă interesează mai mult campionatul.” – Gigi Becali, finanțator FCSB

FCSB – Hapoel 1-1

Au marcat: Coman ’31 / Sahar ’37

FCSB: Niță – Enache, Larie, Bălașa, J. Morais – Pintilii, Filip – Man, Budescu, Coman – Alibec

Rezerve: Vlad, Nedelcu, Gnohere, Tănase, Momcilovici, Ov. Popescu, Teixeira

Antrenor: Nicolae Dică

Hapoel Beer Sheva: Goresh – Elo, Miguel Vitor, Taha, Korhut – Radi, Elhamed, Einbinder – Cuenca, Sahar, Tony

Rezerve: Navon, Barda, E. Ohana, Y. Ohana, Melikson, Ogu, Pekhart

Antrenor: Barak Bakhar