„Lămâi” pentru Contra: după trei meciuri bune, România e surclasată de Olanda. Selecționerul are agenda plină cu lucruri de pus la punct

Ciprian Rus 14 noiembrie 2017

Victoria cu Kazahstanul ne-a readus zâmbetul pe buze, egalul smuls în Danemarca ne-a arătat că România lui Cosmin Contra e capabilă să tragă de ea, iar victoria cu Turcia ne-a dat speranțe că suntem pe drumul bun. Dar, ca de atâtea ori în ultimii ani, Olanda ne readuce cu picioarele pe pământ, după un 3-0 categoric pe „Arena Națională”.

Cu destule improvizații în primul 11, România a avut puține momente de siguranță și încă și mai puține sclipiri, într-o primă repriză în care doar intervențiile lui Pantilimon și steagul vigilent al tușierului au ținut tabela la 0-0. Din nou, în fața unui adversar de calibru, floricele lui Constantin Budescu nu au avut efect pe tabelă, deși una dintre asocierile sale cu Țucudean, surpriza lui Contra din atacul Naționalei, putea să aducă un gol pentru România în minutul 22.

După ce au pistonat o repriză întreagă flacul drept al echipei noastre, apărat de Hanca, olandezii l-au luat în vizor pe Ganea, apărătorul stânga, în partea a doua. Infiltrările și centrările de manual ale lui Berghuis au făcut ravagii într-o apărare visătoare condusă de căpitanul Chiricheș, gafeurul serii pe „Arena Națională”. Depay, Babel și de Jong au marcat pentru „Portocala mecanică”, cu aceeași lejeritate cu care au făcut-o de fiecare dată în ultimii ani.

Cu Alibec, Grozav și Andone în teren, după 0-2, România a avut câteva acțiuni remarcabile, dar nu a dat nici un moment senzația că reușește să controleze meciul și să își facă jocul.

După debutul „dulce” pe banca Naționalei, viața se grăbește să-i ofere lămâi lui Cosmin Contra. Selecționerul poate umple o agendă cu slăbiciunile arătate de ai noștri. În măsura în care mai întâi Contra, apoi jucătorii lui vor învăța din înfrângerea cu Olanda, vom mai avea motive să ne entuziasmăm așa cum am făcut-o după meciul cu Turcia de la Cluj. Dacă nu, vom reveni și noi la regimul pe „lămâi”, ca pe vremea lui Christoph Daum.

România – Olanda 0-3

Au marcat: Depay ’48, Babel ’57, De Jong ’80

România: Pantilimon – Hanca, Chiricheș, Moți, Cr. Ganea – Bicfalvi, Hoban – Fl. Tănase, Budescu, Chipciu – Țucudean

Rezerve: Niță, Lobonț, Bancu, Toșca, Pintilii, Andone, Grozav, Torje, Keșeru, Hanca, Grigore, Stanciu, Băluță, Deac, Alibec

Selecționer: Cosmin Contra

Olanda: Cillessen – Veltman, Ake, Van Dijk, De Ligt – Propper, Strootman, Blind – Berghuis, Babel, Depay

Rezerve: Padt, Zoet, Fosu-Mensah, Van Ginkel, Van de Beek, Wijnaldum, Vilhena, Promes, De Jong, Sneijder

Selecționer: Dick Advocaat