România merge la Mondiale! Naționala de handbal învinge Austria și se califică pentru a 23-a oară la turneul mondial

Andreea Giuclea 13 iunie 2017

România învinge Austria și în deplasare (33-24), se califică la Campionatul Mondial și își păstrează astfel recordul de prezențe la turneele mondiale: în decembrie, în Germania, va bifa al 23-lea turneu mondial – singura echipă națională care n-a lipsit de la nicio ediție. Dar calificarea asta n-a fost ușoară.

*

„Trebuie să avem răbdare, ca să construim”, spunea Cristina Vărzaru în studioul TVR chiar înainte de startul returului de la Stokerau, subliniind cheia în care trebuie privită și interpretată evoluția echipei României din dubla cu Austria, care a părut mai dificilă decât s-ar fi așteptat suporterii români. Cu vorbele ei în minte, returul din Austria – mai ales prima repriză – ar părea mai ușor de înțeles și acceptat.

Deși România a deschis scorul, la fel ca la București, și deși apărarea a părut în primele minute mai compactă decât în meciul tur, echipa antrenată de Martin Ambros s-a văzut din nou egalată și apoi condusă de naționala Austriei. Din minutul 15, bătăioasa echipă antrenată de Herbert Muller a preluat controlul partidei, ținând cu dinții de fiecare gol avans și intrând la pauză cu 13-11.

Austriecele au continuat să conducă și în debutul reprizei a doua, făcându-te să te întrebi dacă e momentul să începi să te temi pentru calificare. Nu poate fi ușor să privești o națională care te-a obișnuit cu bătălii pentru primele locuri la ultimele turnee finale chinuindu-se să egaleze o echipă a Austriei cu jucătoare semiprofesioniste, cu doar 14 handbaliste pe foaia de joc, pentru că îndatoririle de la locurile de muncă nu le-au permis tuturor să fie prezente la meci. Nu poate fi simplu să vezi o defensivă care-ți dădea – și asta chiar recent – siguranță negăsindu-și reperele și luând goluri ușoare; sau să citești pe Facebook statusuri care anunță că „echipa asta arată tot mai rău”, ori să-l auzi pe comentatorul partidei rostind, aproape cu resemnare, replici ca „Reușim să stăm aproape de Austria” și „Ne apropiem la un gol și parcă începem să respirăm”.

Nu e ușor să rămâi optimist și să-ți păstrezi speranța și răbdarea în astfel de momente, dar de asta are nevoie naționala în acest moment, pentru drumul lung pe care-l are de parcurs până-și va regăsi coeziunea, încrederea și forța.

Și numai dacă ai avut răbdare ai reușit să vezi cum lucrurile au început, ușor, să se schimbe. După câteva parade importante ale Denisei Dedu, câteva goluri salvatoare ale celei mai bune jucătoare din lume, Cristina Neagu, și după apariția Anetei Udriștioiu ca inter dreapta, echipa și-a amintit că e superioară adversarelor, că poate face multe pe teren, că știe să înscrie goluri spectaculoase. Cam din minutul 40, jucătoarele s-au dezlănțuit, au înscris din contratacuri rapide, au desenat scheme uluitoare pe parchet. Și atunci l-ai auzit pe comentator exclamând că „începem să demolăm această formație ambițioasă” sau că „România începe să facă spectacol și să arate ca o echipă care a cucerit bronzul la ultimul campionat mondial”. În fine, le-ai văzut pe austrice căzând fizic, dar și psihic, copleșite de diferența de valoare.

În tribune sau în fața televizoarelor, emoțiile și îngrijorarea au fost înlocuite de entuziasm și anticiparea calificării, iar pe banca de rezerve, zâmbetele au luat locul privirilor confuze.

Pe teren, handbaliste experimentate ca Neagu, Elisei, Udriștioiu și Perianu au condus ofensiva, iar cele tinere – ca Alina Ilie, Nicoleta Dincă, Ana Maria Dragut, Cyntia Tomescu – au părut dornice să ridice și ele ștacheta. Vor câștiga experiență și încredere, dar acum au nevoie de răbdare și au voie să-și celebreze, dansând în mijlocul terenului, calificarea la Mondiale.

Nu vor visa prea mult, pentru că Neagu e acolo să ne și să le aducă aminte că, deși victoria și calificarea n-au fost niciodată în pericol, echipa mai are nevoie de timp.

„Nu a fost un meci ușor, dar victoria e concludentă la final. Avem jucătoare mai bune, suntem echipa mai galonată, știam că până la urmă o să ne calificăm, dar am avut probleme foarte mari în apărare la Oradea.

Însă cred că aceste două meciuri au fost foarte bune pentru pregătirea meciurilor adevărate care vor urma la Campionatul Mondial, și pentru pregătirea acestor jucătoare care au venit la echipa națională. Au emoții, au trac, au văzut și ele că la echipa națională e un alt nivel și trebuie mult mai mult de la fiecare ca echipă să reușească.

E greu să vorbim de așteptările de la Campionatul Mondial. Dacă ne aducem aminte, acum doi ani am avut două parți foarte diferite, în prima am pierdut trei meciuri din cinci, apoi a fost transformarea aceea care ne-a adus medalia. E greu, bienînțeles că mi-aș dori din suflet să jucăm pentru medalii sau să fim în primele opt, să jucăm meciurile decisive unde orice se poate întâmpla.

Dar s-a văzut că avem foarte mult de muncă, sper ca toate jucătoarele să înțeleagă că e nevoie de toată lumea ca echipa să reușească”, a spus Neagu la TVR2.