This is Anfield! Liverpool se întrece pe sine, spulberă pe City, e aproape de semifinalele Ligii Campionilor

Danny Coposescu 5 aprilie 2018

În adâncurile templului unde se închină fanii lui Liverpool, există un totem de mare însemnătate. Stă acolo, deasupra tunelului care duce pe teren, din 1974. Făuritorul identității moderne a clubului l-a ridicat pentru a însufleți nu doar una, ci toate generațiile care îmbracă tricoul roșu ca pe o armură înainte de bătălie. „Trebuie să le amintească băieților pentru cine joacă, iar adversarilor contra cui joacă,‟ spunea atunci Bill Shankly, scoțianul care face cât un profet în mitologia de pe Merseyside.

„This is Anfield‟ stă scris, simplu și direct, pe tăblia cu pricina. În aprilie 2016, actualul custode de la Liverpool, Jürgen Klopp, a mai învelit semnul cu un strat simbolic. „Le-am spus jucătorilor să nu-l mai atingă înainte să intre pe gazon până când n-au dobândit dreptul s-o facă. Poate că într-o zi o să le fie permis să-l atingă și atunci se vor simți mai buni, mai puternici.‟

Nu știm ce i-a spus Klopp echipei sale aseară, înainte de turul contra lui Man City; nu știm dacă s-a hotărât că a venit momentul ca băieții săi să-și tragă puteri nebănuite din acea bucată de metal încărcată de istorie. Cert e că Liverpool a fost mai bună și mai puternică ca oricând. Iar Man City și-a adus aminte contra cui joacă. La urma urmei, „This is Anfield‟.

Liverpool 3-0 Man City

Ne așteptam la tot ce-i mai bun de văzut în fotbalul ofensiv de astăzi, ne așteptam la actul secund al meciului din ianuarie, un 4-3 obositor. Dar nu ne așteptam la cea mai usturătoare palmă primită de Guardiola în mai bine de un an. Culmea e că tocmai Everton, rivala lui Liverpool, i-a administrat ultima bătaie comparabilă lui Man City. Asta însă vine aproape din neant.

Nu-i ca și cum n-o credeam pe Liverpool capabilă de trei goluri pe teren propriu, chiar și contra celei mai lăudate echipe a sezonului – doar că nu în 30 de minute și nu fără să primească, la schimb, măcar un gol sau două. Așa, la sfârșitul primei jumătăți de oră, Guardiola avea privirea pierdută în zare, flancul stâng al formației sale se ghemuia traumatizat într-un colț și Liverpool amenința să încheie toate socotelile sfertului de finală înainte de pauză.

Normal că Mo Salah trebuia să deschidă balul. Totul a început cu o pasă aiurea din partea lui Leroy Sane. Din trei pase, Liverpool a ajuns în fața porții lui Ederson, unde Nici Kyle Walker nu s-a umplut de glorie: indecizia lui i-a permis lui Salah să ajungă cu ușurință la 38 de goluri în acest sezon. Începutul ăsta a alimentat și mai mult atmosfera febrilă din tribune și oaspeții au cam cedat tensiunii.

Mașinăria lui Pep e construită pe un presing diligent, dar exact asta a lipsit în minutul 20. Oxlade-Chamberlain îi arătase deja lui City ce poate să facă acum trei luni. Englezul a marcat ieri seară din nou, de la o distanță aproape identică cu cea din întâlnirea precedentă, doar că mai central. Iarăși, nici urmă de adversar care să-i blocheze calea.

Când Mane a făcut 3-0, din centrarea splendidă a lui Salah, se anunța o catastrofă de proporții pentru campioana în așteptare a Angliei. Jurnalistul Barney Ronay l-a poreclit pe egiptean ucigașul fundașilor de pe aripa stângă. Pe lista victimelor apare de acum și numele lui Aymeric Laporte, al doilea cel mai scump apărător din istorie. Se poate consola cu realitatea că mai nimeni din echipa sa n-a ieșit cu basmaua curată din jocul ăsta: City n-a reușit să pună nici măcar un șut pe poartă și n-a părut în niciun moment capabilă să repete finalul emoționant din acel 3-4.

Nici Liverpool n-a mai adormit în defensivă, ceea ce îl va mulțumi pe Klopp poate chiar mai mult decât prestația din atac. De prea multe ori, proiectul său a semănat cu un circ: foarte distractiv, dar greu de luat în serios. Acum n-a mai venit niciun colaps, niciun moment de auto-sabotare care să strice toată treaba bună. „Așa ar trebui să arate fotbalul – ca în prima repriză. Mi-aș fi dorit să văd mai mult fotbal și în a doua,‟ a spus neamțul la final. Nu te lăcomi, Jürgen!

De cealaltă parte, Guardiola (învins a șaptea oară în 13 meciuri de Klopp) ne-a asigurat că el și ai săi cred într-o revenire. Jordan Henderson, căpitanul lui Liverpool, va lipsi în retur după cumul de galbene și, mai semnificativ, Mo Salah a ieșit accidentat în repriza secundă. Sunt deci motive să-l ascultăm pe antrenorul lui City, mai ales că ultimul duel de la Manchester s-a terminat 5-0. Deocamdată, însă, se aud doar cei de pe Anfield.

Barcelona 4-1 Roma

Leo Messi are un singur concurent în ceea ce privește golurile Barçei în Champions League. Prolificul autogol a lovit din nou contra Romei, a patra oară când apare pe lista marcatorilor în favoarea catalanilor. Daniele De Rossi e cel mai recent ghinionist. Căpitanul italienilor a deschis scorul pentru gazde tocmai când echipa sa părea că poate păstra scorul egal până la pauză. De fapt, cea mai interesantă fază până în minutul 38 fusese în celălalt careu, unde Umtiti îi dăduse motive lui Edin Dzeko să cadă. Arbitrul Danny Makkelie n-a fost impresionat.

A doua repriză a mers conform planului pentru Ernesto Valverde. Într-o seară în care atacul n-a funcționat la turație maximă, fundașii centrali s-au ocupat de treabă. Umtiti și Pique au marcat și s-au simțit atât de bine în atac încât au uitat complet de Dzeko. Atacantul Romei a redus din diferență, ceea ce ar fi contat mai mult dacă Luis Suarez n-ar fi refăcut-o șapte minute mai târziu. Așa, e greu de crezut că se mai poate întâmpla vreo minune la Roma, săptămâna următoare.