Viitorul rezistă eroic pe terenul lui FCSB, lupta pentru titlu e mai încinsă ca oricând

Ciprian Rus 24 aprilie 2017

După ce duminică a luat o pauză, făcând o reverența marelui derbi european “El Clasico”, Real Madrid – FC Barcelona, Liga 1 ne-a propus propriul derbi, și el decisiv pentru titlu, dintre FCSB și Viitorul.

Am primit un meci alert, deschis, cu multe ocazii și, chiar dacă sistemul “play-off” avantajează tot mai clar echipa cu cei mai mulți bani și cu cel mai complet lot – iar aici trupa lui Gigi Becali și Laurențiu Reghecampf nu are rival în Liga 1 -, jucătorii lui Gică Hagi au tras de ei și au smuls un egal care îi ține cu șanse bune la titlu. FCSB mai are de jucat cu Dinamo și cu Astra, două mari rivale ale “roș-albaștrilor”, și Viitorul păstrează avantajul rezultatelor din meciurile directe.

FCSB – Viitorul 1-1

În fața a peste 10.000 de spectatori, FCSB și-a arătat forța încă din primul minut, când Denis Alibec a încercat o foarfecă spectaculoasă pe spate care era să-l coste prezența ulterioară pe teren. Scăpat de durerile la spate, tot Alibec a fost cel mai periculos om al “roș-albaștrilor”, cu o bară și alte câteva faze care l-au remarcat pe Râmniceanu, portarul Viitorului.

După două jumătăți de penalti neacordate și după alte mari ocazii, golul a venit, neașteptat, de la Pintilii. Mijlocașul la închidere al Naționalei a punctat sub ochii selecționerului Christoph Daum, cu capul, dintr-o poziție de veritabilă extremă. Boldrin putea încheia conturile în minutul 42, dar scărița lui a trecut pe lângă bară.

Inexistenți pe teren în prima parte, când au jucat în atac mai mult acea “lungă și pe-a doua” care nu-i place lui Gică Hagi, cei de la Viitorul au apărut în joc abia după minutul 50 și după ce FCSB a mai avut o bară, prin Ovidiu Popescu.

Meciul s-a încins cu adevărat de prin minutul 70, după o contră dură între Pintilii și Benzar. Montată parcă de reacția căpitanului, Viitorul a egalat pe inspirația lui Gică Hagi, care a scos doi jucători de atac, pe Chițu și pe Coman, făcându-le loc lui Morar și Țucudean. Or, la o lovitură liberă bătută rapid de o altă rezervă, Casap, Morar a scăpat pe stânga și a centrat în gura porții pentru Țucudean, care n-a ratat.

Tot mai rigidă după 1-1, FCSB a mai trăit doar prin Gnohere, însă Râmniceanu a fost în zi mare. Viitorul s-a apărat disperat pe final, iar jucătorii lui Hagi s-au bucurat la ultimul fluier ca după o mare victorie. “Sunt meciuri din care avem numai de învățat”, se încăpățânează să spună Hagi. Din acest punct de vedere, egalul cu FCSB chiar e o mare victorie pentru Viitorul.

„Steaua a fost mult mai proaspătă, mai bună decât noi. Noi a trebuit să suferim. S-a văzut că lotul lor are mai multă experiență. Am avut șansă multă, dar rămân cu lupta pe care am dat-o, cu sacrificiul. FCSB merita victoria, dar ăsta e fotbalul.” – Gică Hagi, antrenor Viitorul

Astra – CFR Cluj 0-1

Etapa a șaptea a “play-off”-ului a început sâmbătă, cu meciul dintre Astra și CFR Cluj, două echipe ieșite din calculele luptei pentru titlu. Cu gândul la semifinala de Cupă, ultimul trofeu care i-a rămas în vizor, Marius Șumudică și-a odihnit câțiva jucători în vreme ce, la rândul său, Vasile Miriuță a aliniat și el o echipă de jucători motivați, majoritatea români, dintr-un lot cu accidentări, dar și cu jucători care sunt pe picior de plecare de la Cluj.

A rezultat un meci mai puțin spectaculos decât ne-am fi așteptat. După o primă parte echilibrată, clujenii au punctat prin Ciprian Deac imediat după pauză, apoi au ținut bine de rezultat și puteau face chiar scor dacă erau mai atenți pe contraatac.

CSU Craiova – Dinamo 2-2

Meciului moale de la Giurgiu i-a urmat partida incendiară de la Severin. După seria incredibilă din “play-off”, dinamoviștii sperau la o victorie contra unei trupe, teoretic, fără mari ambiții și își făceau speranțe să se implice chiar în lupta pentru titlu.

Numai că speranțele s-au transformat rapid în iluzii după golul lui Andrei Ivan, venit după o schemă exersată la o lovitură liberă. Dinamoviștii au răzbunat după pauză cele câteva bune ocazii de a deschide scorul și au întors scorul prin Romera și Dan Nistor.

Venit în minutul 81, golul doi părea să-i țină pe “alb-roșii” în calculele pentru Champions League. În zece oameni, însă, craiovenii au găsit resurse să rămână în atac prin excelentul Băluță, a cărui centrare a fost jucată inspirat de Zlatinski pentru un 2-2 care i-a înfuriat la maximum pe dinamoviști.

“Cei de la Craiova trebuie să aibă mai mult respect față de clubul Dinamo. Sau dacă nu de clubul Dinamo, pentru că e această rivalitate, măcar față de mine. Sper să aibă răutatea asta și contra celorlalte echipe contracandidate.” – Cosmin Contra, antrenor Dinamo

Ce urmează

Etapa a opta a “play-off”-ului programează derbiul campionatului românesc, între Dinamo și FCSB. În celelalte partide se întâlnesc CFR și CSU Craiova, respectiv Viitorul și Astra. Steaua este pe locul 1 cu 38 de puncte, Viitorul are 35, iar Dinamo și CFR Cluj au 33.