Virusul FIFA atacă FCSB, CFR Cluj revine pe locul 1, biciuită de Dan Petrescu. Dinamo iese din zona „play-off”

Ciprian Rus 20 noiembrie 2017

„Tu ştii cum a făcut la pauză?… Mamma mia! Mamma mia! Nici nu pot să vă povestesc! Dan Petrescu este un antrenor cu mare caracter şi asta pentru noi e foarte bine.” – Juan Culio, mijlocaș la CFR Cluj

Pauza lui SuperDan

Era 0-0 la pauză contra lui Dinamo, la București, după ce FCSB pierduse la Iași, iar trupa lui Vasile Miriuță se ținea bine și avea, până aici, mai multe ocazi de gol. Pe margine, Dan Petrescu se agita în stilu-i cunoscut, după care, imediat ce Ovidiu Hațiegan fluieră sfârșitul primelor 45 de minute, țâșnea spre vestiar negru de supărare.

„Nici nu vreţi să ştiţi ce a fost la pauză în vestiar!”, e tot ce poate să adauge Ciprian Deac la uimirea colegului său de linie, Juan Culio. Nimeni nu l-a văzut vreodată așa pe vulcanicul antrenor al CFR-ului în acest sezon în care a pregătit echipa din Cluj!

„A fost cel mai dur moment al meu de când sunt la CFR. Am fost puțin mai dur cu ei și văd că a funcționat. Nu înțelegeam de ce nu avem agresivitate, de ce greșim atâtea pase, de ce nu avem entuziasm. În afară de Hoban și Omrani, care au fost la un alt nivel în prima repriză, ceilalți nu știu ce era cu ei. Parcă fiecare aștepta să se întâmple ceva…”, avea să explice Dan Petrescu la finalul partidei.

„Metoda Petrescu” a funcționat, iar CFR a ieșit ca din tun de la cabine: 2-0 pentru clujeni după doar 10 minute, iar meciul era jucat. Mai întâi o contră de manual, cu recuperare pe dreapta la Manea, tranziție rapidă pe stânga la celălalt fundaș central, Camora, o schimbare magnifică de direcție a căpitanului clujean, cu exteriorul, până la Deac, înapoi pe drepta, și, în loc de șut tare, o pasă simplă în gura porții pentru venirea lui Omrani.

Reușita i-a inspirat pe clujeni, care s-au aventurat mai convinși în atac chiar și la 1-0, contrar obiceiului lor din acest an, iar Deac a fost secerat în careu de Oliva. Culio a profitat și a devenit golgheterul noului lider, cu șase goluri din șase de la 11 metri, căci CFR urcă din nou pe locul 1, la două puncte în fața lui FCSB.

Virusul FIFA

Cu mulți oameni la loturile naționale de tineret și seniori, FCSB a fost programată vineri pentru un meci greu la Iași. Și, deși rodată în toamna aceasta pe cele trei fronturi – campionat, cupe europene și selecționate – FCSB a călcat greșit de această dată în fața unei trupe care trage din răsputeri ca să prindă „play-off”-ul Ligii 1.

Moldovenii au marcat spectaculos prin Panțîru, iar FCSB, cu Budescu și Gnohere ghinioniști, a plecat cu zero pe tabelă, deși mingile șutate de „roș-albaștri” au rașchetat barele porții ieșene de mai multe ori.

Dinamo, adio „play-off”?

Prin victoria lejeră cu Juventus, CSU Craiova își consolidează poziția pe podium, profitând de egalul Botoșaniului la Timișoara (1-1). La rândul ei, Astra lui Edward Iordănescu scoate o victorie foarte importantă la Chiajna și urcă pe ultimul loc de „play-off”, la patru puncte de urmăritoarele Dinamo, CSMS Iași și ACS Poli Timișoara.

Pentru Dinamo, care are de jucat până la finele returului cu Iașiul, Timișoara, FCSB și Astra, repetarea scenariului de anul trecut, cu intrarea „in extremis” în „play-off” pare mai degrabă un vis în acest moment.

„E normal ca suporterii să fie nemulțumiți. Să mai uităm de <<play-off>>-uri și de altele, trebuie să jucăm astea patru jocuri până la sfârșitul anului și vom vedea după aceea ce va fi. Atât putem la ora actuală. Vom vedea în decembrie ce vom face.” – Vasile Miriuță, antrenorul luiDinamo