Cristina Neagu și Buducnost pierd cu Gyor și ratează calificarea în finala de la Budapesta. Urmează a doua semifinală, CSM-Vardar

Andreea Giuclea 6 mai 2017

Gyor a trecut de Buducnost, 26-20, în prima semifinală a FINAL 4-ului de la Budapesta. Urmează a doua semifinală, CSM București-Vardar.

La fel ca anul trecut, prima semifinală a FINAL 4-ului de la Budapesta le-a adus față în față pe rivalele Gyor și Buducnost. Și tot la fel ca anul trecut, suporterii români care au făcut deplasarea pentru campioana României, CSM București, – mai mulți anul ăsta, în jur de 1.500 – i-au ținut întâi pumnii Cristinei Neagu, care spera să încheie perioada bună petrecută la Buducnost cu un nou trofeu al Ligii, pe care a câștigat-o și în 2015.

Nu s-a repetat însă istoria de acum doi ani, ci cea de anul trecut. La fel ca atunci, românca a dus mult din greul atacului echipei sale, susținută și de Katarina Bulatovic. N-a fost însă suficient să treacă de Gyor, o echipă mai puternică, cu mai multe jucătoare valoroase și o defensivă mai solidă, mai ales în condițiile în care Buducnostului nu i-a ieșit nici defensiva, nici jocul cu pivotul.

Gyor a deschis scorul, prin legenda Ungariei Anita Gorbicz, care a încins atmosfera din Papp László Arena, plină ochi. După câteva prime minute echilibrate, echipa antrenată de selecționerul României Martin Ambros s-a distanțat la cinci goluri, 10-5, și doar acțiunile individuale ale lui Neagu și Katarinei Bulatovic au redus din diferență până la 11-9. Putea fi scorul pauzei, dar în ultimele secunde ale primei reprize, pivotul Yvette Broch (care umplut bine golul lăsat de Heidi Locke, însărcinată) a interceptat o pasă slabă a portarului Buducnost-ului Marta Zderic și a dus scorul la 12-9.

Începutul reprizei secunde a aparținut tot campioanei Ungariei, care a restabilit cu ușurință diferența de cinci goluri. Era 14-9 după patru minute și părea că vedem din nou același scenariu de acum un an.

„Am avut un sezon cu suişuri şi coborâşuri dar suntem pregătite pentru luptă. Anul trecut am avut câteva probleme în timpul meciului. Sper ca jucătoarele noastre cheie să fie în formă și ca românii din tribune să ne susțină”, spunea înaintea meciului Bojana Popovic la DigiSport.

Românii din tribune au susținut echipa Cristinei, o parte din ei chiar din sectorul fanilor lui Buducnost, îmbrăcați în aceleași tricouri alb-albastre. Neagu s-a zbătut și ea, dar n-a fost suficient, iar Gyor a menținut diferența de cinci goluri și s-a calificat cu ușurință în finala de duminică. La fel ca anul trecut.

Cea mai bună jucătoare din lume nu și-a împlinit dorința de a câștiga un ultim trofeu în tricoul echipei care a ajutat-o să redevină cea mai bună jucătoare a lumii, pe care o va părăsi după acest weekend. „Îmi doresc extrem de mult să termin cu un trofeu această perioadă a carierei mele cu Buducnost, dar sunt conștientă și realistă că Gyor este favorită”, spunea înaintea semifinalei pentru DolceSport. „Însă noi suntem pe o pantă ascendentă, jucăm foarte bine în ultimele meciuri și cu siguranță am venit aici fără niciun fel de presiune, o să încercăm să ne bucurăm de handbal și vom vedea după cele 60 de minute care va fi rezultatul.”

Rezultatul a fost același ca anul trecut. Buducnost va juca finala mică, iar Gyor pe cea mare. Rămâne de văzut dacă și a doua semifinală, CSM București- Vardar Skopje (18.45) va avea același deznodământ.

Declarațiile Cristinei

Imediat după semifinala pierdută, interul stânga a vorbit cu Digi Sport despre rezultat: „Nu ne așteptam la o diferență așa mare, din păcate nu ne-a ieșit nimic azi. A fost greu să alergăm după ele tot meciul, n-am reușit să înscriem și atunci e greu să ne apărăm. Azi a câștigat echipa mai bună. Îmi pare rău că nu reușim să jucăm finala mâine, dar mergem înainte, asta e viața. Sunt prea supărată acum să mă gândesc la celălalt meci, dacă nu joc finala mare, ce echipă va veni mâine mă interesează mai puțin. Pentru mine s-a cam terminat FINAL 4-ul ăsta, dacă nu joc finala mare. Dar mai am un meci,sunt profesionistă și trebuie să-l termin sănătoasă.”