Fără mare avânt, Germania şi Polonia se anulează reciproc şi produc prima remiză albă a turneului

Danny Coposescu 17 iunie 2016

Cele două favorite ale grupei C se cunosc intim. Germania şi Polonia au fost colege de grupă în preliminarii şi şi-au împărţit victoriile de acasă, 3-1, respectiv 0-2. Echilibrul dintre echipe, împreună cu familiaritatea asta, poate explica egalul fără goluri de pe Stade de France, care așază ambele naţionale aproape de calificarea în optimi.

Joachim Low a făcut o singură schimbare faţă de victoria cu Ucraina: Matts Hummels în locul marcatorului Mustafi. În rest, a fost aceeaşi echipă, cu Mario Götze în poziția vârfului fals. Omologul Nawałka a mutat și el: tânărul Kapustka, atât de impresionant cu Irlanda de Nord, i-a făcut loc mai experimentatului Grosicki.

Şansele au fost rare într-o primă repriză dominată teritorial de Germania. Cele câteva momente bune ale nemţilor au venit de pe partea stângă, unde Draxler a făcut uneori schimb cu Thomas Müller. Polonia s-a rezumat la încercări de contraatac, iar Hummels s-a anagajat într-un duel direct cu fostul (la Dortmund) şi actualul (la Bayern) coechipier Lewandowski.

În a doua repriză, polonezii au prins curaj şi omul cu golul în primul meci, Arkadiusz Milik, a trecut la propriu pe lângă cea mai mare ocazie a meciului. O centrare la colţul scurt a lui Grosicki părea destinată pentru fruntea atancatului de la Ajax, dar Milik a şters mingea din doi metri, cu Neuer neputincios în faţa sa, şi a trimis-o incredibil pe lângă colţul lung. Câteva şuturi mai mult sau mai puţin precise, de ambele părţi, n-au schimbat impresia că niciuna dintre echipe nu va marca până la sfârşit.

Oamenii cheie

Un lucru e mai clar ca oricând – Mario Götze nu e vârf, nici fals, nici adevărat, şi Germania are probleme cu atacul. Jucătorul lui Bayern (unde nu a prea prins echipa sezonul trecut) e eroul finalei din Brazilia de acum doi ani, dar cu Polonia a pus un singur şut pe poartă şi Low are nevoie de altă soluţie în faţă. Din păcate pentru el, singura opţiune e Mario Gomez, care a intrat pentru 15 minute, fără să reuşească mare lucru. Situaţia din atac face Germania să pară apatică şi previzibilă.

Nici Lewandowski şi Milik nu s-au umplut de glorie. Cei doi n-au reuşit să trimită o singură minge pe poarta lui Neuer, şi ultimul a ratat o şansă pe care orice atacant şi-ar dori-o. Totuşi, aici merită menţionată lucrătura curată a perechii Boateng-Hummels, care-i va lăsa pe fanii lui Bayern cei mai fericiţi după meciul ăsta.

Cum arată grupa acum

Egalul confirmă eliminarea Ucrainei, iar ambele echipe vor merge mai departe, cât timp nu îşi pierd ultimul meci. Asta e valabil în special pentru Germania, care va întâlni Irlanda de Nord în ultimul meci, o echipă care mai are pentru ce juca. Şi din grupa asta s-ar putea califica o formaţie de pe locul trei.