Italia e în optimile de finală după un nou meci “început” după minutul 80

Ciprian Rus 17 iunie 2016

E minutul 80 al meciului, și Italia – Suedia e cocoțat, bine-mersi, în topul celor mai plictisitoare partide de la acest Campionat European. Îți vine să te ridici din fața televizorului și să te apuci de altceva, însă statistica turneului final îți ține vie curiozitatea: dacă se marchează, cumva, din nou, după minutul 85?

Mulțumită după victoria de prestigiu în fața Belgiei, Italia a intrat la așteptare împotriva Suediei. S-a așezat temeinic în teren, cu ineditul 3-5-2 al lui Antonio Conte, și le-a lăsat nordicilor inițiativa. Doar că, în fața organizării italiene, „galben-albaștrii” au construit greoi, părând mai preocupați de duelurile fizice decât de jucarea balonului. Puternicii fundași centrali “azzurri” nu s-au dat la o parte de la bătaia cu Ibrahimovic, Guidetti și Larsson, așa că a ieșit exact meciul de uzură pe care și-l doreau liderii grupei E.

Deși aveau nevoie victorie pentru a nu depinde de ultimul meci cu o Belgie aflată și ea în criză de puncte, suedezii nu au tras, tot meciul, nici un șut pe spațiul porții! De altfel, cea mai mare ratare a meciului avea să le aparțină tot italienilor, care au profitat de apatia adversarilor și au condus ostilitățile după pauză. În minutul 82, Parolo trimite mingea cu capul în bara transversală, după o centrare perfectă a lui Giaccherini.

Când mai erau 2 minute până la anunțarea prelungirilor, Simone Zaza prelungește inspirat un aut lung și îl găsește pe Eder. Atacantul italian, care fusese rareori jucat cu mingi utile pe timpul partidei, profită de culoarul lăsat de fundașii suedezi, intră în forță, își calculează perfect pașii și trage la colțul lung, imparabil pentru Isaksson. În prelunguri, la fel ca în partida cu Belgia, băieții lui Conte sunt cât pe ce să facă 2-0, după care la ultima fază, Suedia cere penalti la o tragere de tricou, genul de fază la care, la acest EURO, doar România putea primi 11 metri.

Oamenii cheie

Venit după un sezon fantastic cu Paris Saint-Germain, Zlatan Ibrahimovic dezamăgește și la al doilea său meci la Europeanul din Franța. Și-a asumat, din nou, rolul de lider, a baleiat mereu între mijloc și atac, dar a fost mereu blocat de adversari. Chiellini a făcut un meci fantastic în fața lui Ibra, la fel ca și Bonucci în fața lui Guidetti. Cu două echipe aglomerate în zona centrală, s-au remarcat cele două flancuri stângi ale adversarilor, cu Olsson, cel mai periculos dintre suedezi, și cu Candreva de partea cealaltă. Până la urmă, însă, deși a fost absent tot meciul, la fel la Graziano Pele, Eder primește titlul de jucător al meciului în urma fazei de senzație din minutul 88.

Cum arată grupa acum

Trei șuturi la poartă i-au ajuns Italiei pentru a rezolva meciul cu Suedia și pentru a-și asigura calificarea în optimi după doar două partide. Într-o grupă în care toate echipele au punctat deja, ultima etapă va fi decisivă indiferent de rezultatul partidei de mâine dintre Belgia și Irlanda. Pentru a se califica, Suedia are nevoie de victorie în meciul cu Hazard și compania.