The Italian Job: Juventus încătuşează atacul Barcelonei, ajunge în semifinale. Aici e și Monaco, care arată cu adevărat amenințător

Danny Coposescu 20 aprilie 2017

„E aproape nemaiauzit ca Barça să nu marcheze într-o dublă.“ Aşa şi-a complimentat Massimiliano Allegri echipa, ştiind totodată că asta s-a mai întâmplat doar de două ori în istoria competiţiei. Man Utd şi Bayern München fuseseră singurele cluburi care să nu-i permită Barçei măcar un gol de-a lungul celor două meciuri.

Acum, Juventus își face loc pe aceeași listă. După colapsul din tur, 0-3, Barcelona nu a mai avut puterea nici măcar să schiţeze o revenire pe Camp Nou. Juve n-a fost PSG, şi un nou miracol s-a dovedit a fi peste putinţa catalanilor.

Juventus 0–0 Barcelona

Nu e ca şi cum jucătorii lui Luis Enrique n-au avut ocazii. Dimpotrivă, ciudăţenia din prima repriză a fost că ambele echipe s-au înfipt într-un „care pe care“ amețitor. Ratările s-au împărţit aproape în mod egal, Barcelona cu şuturi din careul aglomerat, Juventus cu contre irosite la ultima pasă.

Cândva spre sfârşitul iureşului, însă, italienii au început să-şi stăpânească mai bine apărarea şi ceva în spiritul Barcelonei s-a plafonat. Un gol în prima repriză ar fi fost o gură de oxigen vitală care să menţină speranţele în viaţă, nu doar pe teren. Aşa, Barça a început a doua repriză sufocându-se încet sub presiunea timpului. Graba care a venit ca urmare i-a permis şi mai mult lui Juve să se organizeze şi să-și protejeze avantajul.

Până la urmă, ultimele minute au fost mai degrabă stinse, iar italienii s-au relaxat ca după o masă prea grea, nu ca după o luptă crâncenă. Ultimul fluier a curmat definitiv suferinţa băieţilor lui Enrique. Şi chiar a fost vorba de suferinţă: Neymar şi-a ascuns lacrimile pe umărul fostului coleg brazilian, Dani Alves, care l-a consolat.

„O să-mi aduc aminte mereu de acea primă repriză,“ a spus Enrique. Evident, nu s-a referit la cea de miercuri seară, ci la cea de la Torino, locul şi minutele unde şansele Barcelonei au fost dinamitate de Paolo Dybala. De data asta, catalanii şi-au dat singuri prea mult de muncă pentru a mai putea schimba ceva.

AS Monaco 3-1 Borussia Dortmund

Pe Stade Louis II am avut parte de un gol rapid. Doar că a fost ultimul lucru pe care şi l-ar fi dorit Dortmund, echipa care căuta revenirea după înfrângerea (2-3) din tur. Un şut direct pe portarul Roman Bürki a fost respins cât se poate de atrăgător pentru prădătorul Kilian Mbappe, iar francezul a marcat al treilea său gol contra nemţilor încă din minutul 3.

Borussia a fost mereu cu un pas în urmă în dubla asta. Pe stânga, Mendy şi Lamar şi-au terorizat adversarii direcţi şi centrarea celui din urmă a ajuns pe fruntea lui Falcao în minutul 17. Echipa lui Tuchel avea deja nevoie să marcheze de trei ori, fără a mai primi, pentru a duce meciul în prelungiri.

A făcut-o o singura dată, prin Reus, la trei minute după pauză. Dar cam acolo s-a oprit lupta lui Dortmund, ale cărei speranţe au fost curmate cu totul după greşeala enormă a lui Schmelzer şi golul de 3-1 al lui Germain. Monaco a câştigat uşor dubla asta şi ajunge în semifinale pentru prima dată din 2004 încoace. Dar contextul în care s-a desfăşurat dubla asta a adus multă simpatie faţă de galben-negrii.

Tragerea la sorţi va fi mâine de la ora 13:00.