Argint pe echipe la fete și bronz la băieți la Europeanul de Tineret la tenis de masă. Așteptăm aurul la simplu sau la dublu

Ciprian Rus 18 iulie 2017

UPDATE:

Echipa națională feminină de junioare a României la tenis de masă a obținut, marți seară, medaliile de argint la Campionatele Europene de Tineret de la Guimaraes, în Portugalia. După un parcurs fabulos până în finală, Andreea Dragoman, Adina Diaconu și Tania Paian au cedat, la mare luptă, în fața Rusiei.

Campioanele s-au impus cu 3-0, însă sportivele noastre au dus toate cele trei meciuri în decisiv. Adina Diaconu a întors un 0-2 în primul meci și a fost foarte aproape să câștige în ultimul set, în vreme ce Andreea Dragoman a avut 2-0 și a pierdut setul al patrulea în prelungiri, 11-13, înainte să îi scape decisivul.

Pentru fetele noastre, ca și pentru băieții care au luat bronzul, urmează acum probele de simplu și de dublu, unde avem, din nou, șanse la medalii.

ȘTIREA INIȚIALĂ:

Echipa națională de junioare la tenis de masă, cu campioanele mondiale la dublu, Andreea Dragoman și Adina Diaconu, în componență, s-a calificat în finala Campionatului European de Tenis de Masă pentru Tineret de la Guimaraes, Portugalia.

Fetele noastre au învins Cehia în sferturi cu scorul de de 3-1, prin victoriile aduse de Adina Diaconu (2) și Andreea Dragoman (1).

În semifinale, elevele antrenorului Petre Arnăutu s-au impus tot cu 3-1 împotriva puternicei selecționate a Azerbaidjanului. Andreea Dragoman a pierdut la Jing Ning, dar Adina Diaconu și Tania Plaian au făcut următoarele trei puncte pentru accederea în finală.

În ultimul act al competiției de la Guimaraes, Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plaian și Mihaela Plăeașu vor juca azi, de la ora 21:30, împotriva Rusiei. Meciurile pot fi urmărite în sistem live streaming pe site-ul www.ettu.org, la masa a doua.

Juniorii ratează finala la minge de meci

Tot la Guimaraes, băieții din lotul de juniori s-au oprit în semifinale în fața Germaniei, luptând până la ultima minge. Scorul final pe echipe a fost de 2-3, iar în ultimul dintre cele cinci meciuri jucate, Rareș Șipoș a pierdut la limită, după ce a ratat mai multe mingi de meci!

Cristian Pletea a obținut ambele puncte ale echipei noastre în semifinale, cu victorii la principalii jucători ai Germaniei.

Prin calificarea în semifinale, băieții noștri și-au asigurat medaliile de bronz.

„Înfrângerea cu Germania a fost foarte grea. Am avut cinci mingi de meci, care ar fi dus echipa în finală. Oricum, am terminal această minunată aventură de echipă pe locul 3. Vreau să le mulțumesc colegilor, antrenorului și în special familiei, care e alături de mine mereu. A fost o aventură extraordinară!” – Rareș Sipos

La cadeți, România se va întoarce din Portugalia cu locul 5 obținut de fete, în urma victoriei, scor 3-1, reușită de fetele antrenorului Marian Filipaș în fața Lituaniei!