Tot ce e mai bun şi mai rău la Euro 2016, distilat în egalul nebun dintre Croaţia şi Cehia

Danny Coposescu 17 iunie 2016

Dacă Italia – Suedia a concurat de una singură la titlul celui mai slab meci de la turneu, măcar până la drama din ultimele minute, atunci Croaţia – Cehia a fost de departe cel mai dezechilibrat meci. Asta până în minutul 75, când s-a dezlănţuit haosul la Saint Etienne. O revenire inimaginabilă, torţe pe teren, bătăi şi un meci care a durat 100 de minute, în care s-a văzut şi partea luminoasă, şi cea întunecată a turneului.

Timp de 75 de minute, am văzut o singură echipă jucând fotbal. Croaţia lui Ante Čačić nu numai că a dominat, dar a măturat pe jos cu o formaţie cehă care s-a hotărât să joace ca împotriva Spaniei, dar parcă cedând şi mai mult teritoriu. Rosicki şi compania i-au invitat constant pe croaţi în propria jumătate, şi adversarii au fost bucuroşi să accepte.

Cuplul Modric – Rakitic, care a condus mijlocul Croației – nu a arătat nicicând mai bine. Flancurile au fost încărcate de fundaşii laterali Strinici şi mai ales de căpitanul Darjo Sârna, care a jucat la doar o zi după îmormântarea tatălui său. Badelj a întrerupt prompt orice încercare de contraatac ceh şi de acolo a pornit primul gol. Recuperarea lui a ajuns la Perisic, care i-a fugărit pe fundaşii Cehiei şi a trimis precis în colţul porţii.

După ce Rakitic a dublat scorul în minutul 59, cu o scăriţă lejeră, singura întrebare era cât va reuşi să mai marcheze Croaţia, la un turneu unde nimeni nu a dat mai mult de două goluri într-un meci. Dar trei schimbări au întors lumea pe dos. Modric a ieşit accidentat, şi la cehi au intrat Skoda şi Necid. Playmaker-ul Cehiei, Thomas Rosicki, a ieşit la rampă şi i-a centrat primului, care a trimis o lovitură de cap grozavă la vinclu. Era 2-1, dar croaţii aveau încă lucrurile în mână. Până când pe teren a apărut o torţă. Apoi două, trei, patru. Arbitrul Clattenburg a întrerupt meciul şi Srna, cu exasperare schiţată pe faţă, implora suporterii croaţi să înceteze. În loc să-l asculte, un număr considerabil a încins o bătaie la care stewarzii s-au uitat neputincioşi timp de câteva minute.

Când lucrurile s-au potolit în sfârşit şi meciul a reînceput, într-o pâclă provocată de fumigene, Croaţia nu mai era aceeaşi. Cine ştie unde îi era mintea lui Domagoj Vida? La o lovitură liberă pentru cehi, fundaşul croat a sărit cu mână ridicată ca la şcoală şi tot stadionul a văzut că e henţ. Aşa a egalat Necid, cu un penalti autoritar. După ce a fost bombardată timp de trei sferturi de meci de o echipă evident superioară, Cehia a scăpat, incredibil, cu un punct.

Oamenii cheie

Până și acum, la minute bune după ultimul fluier, e greu de crezut că nu vorbim exclusiv despre încă un masterclass Modric – Rakitic. Eleganţi, aproape baletici, cei doi coordonatori se completează reciproc şi au controlat cu uşurinţă ritmul şi direcţia jocului până la ieşirea lui Modric.

Dar Milan Skoda a schimbat total jocul Cehiei după intrarea sa. Înalt, puternic şi totodată rapid, atacantul lui Slavia Praga a oferit opţiuni unui mijloc copleşit până în acel moment. Golul a fost o execuţie foarte dificilă dintr-o centrare care i-a venit uşor în urmă.

Cum arată grupa acum

Egalul o pune pe Croaţia pe primul loc, cel puţin temporar. Rămâne de văzut însă ce consecinţe va atrage tămbălăul din tribune, mai ales după ce răbdarea UEFA e deja întinsă la maxim din cauza unor fani ruşi şi englezi.

Cehia îşi păstrează vii speranţele la calificare. O victorie cu Turcia şi s-ar putea să fie nevoie de un algoritm complex ca să se determine cele patru echipe de pe locul trei care merg mai departe în optimi.